Haber Detayı
27 Ekim 2023 - Cuma 12:51
 
Bodrum’un su krizi siyaseti kızıştırdı
AKP Muğla İl Başkanlığı “CHP Bodrum’un suyu üzerinden algı yaratmaya çalışıyor”
BODRUM Haberi
Bodrum’un su krizi siyaseti kızıştırdı

Bodrum Söz/ Muğla’nın turistik ilçesi Bodrum’da yaklaşık 3 haftadır süren ve iki barajın kapatılması ile hat safhaya ulaşan su krizinde CHP’lilerin iktidardaki AKP’ye sert eleştirilerine AKP Muğla İl Başkanlığı yazılı açıklama yaparak CHP’yi “Bodrum’un suyu üzerinden algı yaratmakla. CHP teşkilatlarının DSİ’yi hedef alan açıklamaları ise hedef saptırmak ve algı oluşturmaktan başka bir amaç gütmemektedir” suçladı.

 

Muğla’nın turistik ilçesi Bodrum’da yaklaşık 3 haftadır süren ve iki barajın kapatılması ile hat safhaya ulaşan su krizinde CHP’lilerin iktidardaki AKP’ye sert eleştirilerine AKP Muğla İl Başkanlığı yazılı açıklama yaparak CHP’yi “Bodrum’un suyu üzerinden algı yaratmakla” suçladı.Muğla AKP il Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi.

SORUNU DSİ’NİN ÜZERİNE ATIYORLAR
“Her yıl olduğu gibi bu yılda başta Bodrum ilçemiz olmak üzere bazı ilçelerimiz ve birçok mahallemizde içme suyu sıkıntısı yaşamaktayız.
Ve maalesef her yıl olduğu gibi içme suyu ile ilgili yetki ve sorumluluğu bulunan Muğla Büyükşehir Belediyesi (MUSKİ) sorunu çözmek yerine sorumluluğu DSİ’ ye atma çabasındadır.Muğla’da içme suyu sıkıntısı yaşanan ilçelerin yönetimlerine baktığımızda bu ilçelerin uzun yıllardır CHP’li belediyeler tarafından yönetildiğini görmekteyiz. Yine 2014 yılından bu yana Muğla Büyükşehir Belediyesi de CHP tarafından yönetilmektedir.Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin öncelikli görevi halkına temiz , sağlıklı ve yeterli içme suyu temin etmektir.Büyükşehir Belediyeciliğinden amaç illere bütüncül bir yaklaşımla bakmak ve buna göre de plan ve proje yapmaktır.Daha önce birçok kez söylediğimiz gibi belediyelerin kısa, orta ve uzun vadeli plan ve projeleri olmalıdır. Maalesef Muğla Büyükşehir Belediyesi kurulduğu günden bu yana içme suları ile ilgili büyük bir yatırım yapmamıştır” denildi.

BELEDİYE BAHANE YERİNE ÇÖZÜM ÜRETSİN
AKP İl Başkanlığı’ndan yapılan yazıl açıklamada ayrıca “MUSKİ’nin görevi sadece mevcut suyu dağıtmak, fiyatlandırmasını ve tahsilatını yapmak olmamalıdır.
AK Parti Hükümetleri döneminde gerek Bodrum gerekse Milas ilçelerimizin içme suyuna ilişkin önemli yatırımlar yapılmıştır. Bundan sonrası içinde yeni yatırımlar planlanmaktadır. Bunların başında Bodrum’un içme suyu ihtiyacını karşılaması için Milas Kayaderesi çayında yapılması planlanan Bodrum Barajı gelmektedir.Her ne kadar CHP teşkilatlarınca özellikle Bodrum ilçesinde yaşanan su sıkıntısı ile ilgili DSİ sorumlu tutulmaya çalışılmakta ise de; Bodrum içme suyu için DSİ Geyik ve Mumcular Barajından MUSKİ’ye taaahüt etttiği su miktarından çok daha fazlasını vermiştir ve vermektedir.Bodrum’un içme suyu için uzun vadeli çözüm ise; DSİ’nin Milas Ekinambarı bölgesinde bulunan ve MUSKİ’ye tahsis ettiği suyun,içme suyu olarak Bodrum’a verilmesi olacaktır.
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla’nın her yıl önemli sayıda artan nüfusunu da dikkate alarak gerek ilçe ve gerekse mahalle bazında büyük projeleri hayata geçirmesi gerekmektedir.Kısacası Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yaşanan içme suyu sıkıntısı ile ilgili bahane üretmek yerine çözüm üretmesi gerekmektedir. CHP teşkilatlarının DSİ’yi hedef alan açıklamaları ise hedef saptırmak ve algı oluşturmaktan başka bir amaç gütmemektedir” denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bodrum’un, su, krizi, siyaseti, kızıştırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı