Haber Detayı
02 Nisan 2021 - Cuma 10:30
 
İçişleri Bakanlığı'ndan kafe ve restoranlarla ilgili yeni genelge
İçişleri Bakanlığı, 81 ildeki kafe, restoran, lokanta, kıraathane vb. işletmeler için 81 ile genelge gönderildi.
ASAYİŞ Haberi
İçişleri Bakanlığı'ndan kafe ve restoranlarla ilgili yeni genelge

Bodrum Söz/ Genelgede dikkat çeken maddeler yer aldı. Buna göre; işyerlerinin ve vatandaşların kurallara uymaya/sorumlu davranmaya davet eden rehberlik edici bir yaklaşım sergilenecek. İşte son dakika haberinin detayları...

İçişleri Bakanlığı tarafından 'Dinamil Denetim' kapsamında 81 ile yeni bir genelge gönderildi. Yeme içme alanları için gönderilen genelgede maddeler halinde yapılması istenenler bildirildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN YENİ GENELGE

Bakanlık'tan 81 il valiliklerine gönderilen genelgede şu maddeler yer aldı:

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine yeme içme yerlerine yönelik olarak bugün gerçekleştirilecek "dinamik denetim" ile ilgili genelge gönderdi.

Kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için"Dinamik Denetim Süreci" başlatıldığı hatırlatılan genelgede, bu kapsamda ülke genelinde yeme içme yerlerine yönelik olarak bugün gerçekleştirilecek denetimlerle ilgili şu hususlar belirtildi:

"GÜN BOYU TEMATİK DENETİM"

1. Yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerlerine yönelik olarak 02 Nisan 2021 Cuma günü bütün il ve ilçelerde vali ve kaymakamların koordinesinde azami ekip ve denetim personelinin (tüm kamu kurum ve kuruluşlarından görevlendirilen denetim personeli ile belediye/il özel idaresi denetim ekipleri ve oda denetim ekipleriyle birlikte) katılımıyla gün boyu sürecek tematik denetim faaliyeti gerçekleştirilecek.

 

 

"ÖZELLİKLE DİKKAT EDİLECEK"

2. Denetimlerde bu işyerlerinde başta aynı masada aynı anda oturabilecek kişi sayısına riayet edilip edilmediği olmak üzere, bu işyerlerinin açık ve kapalı alanları için ayrı ayrı olacak şekilde Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) 50 kapasite sınırlanmasına uyulup uyulmadığı, buna göre oturma düzeninin planının hazırlanıp müşterilerin görebileceği şekilde asılıp asılmadığı, bu işyerlerine girişte HES kodu sorgulamasının yapılıp yapılmadığı ve genel olarak bu işyerlerinde salgınla mücadele tedbirlerine uyulup uyulmadığı hususlarına özellikle dikkat edilecek.

SUİİSTİMAL VURGUSU

3. İşyerlerinin ve vatandaşların kurallara uymaya/sorumlu davranmaya davet eden rehberlik edici bir yaklaşım sergilenecek. Denetimlerde, kurallara aykırılıklarda ısrar, tekerrür, kuralların esaslı ihlali gibi suiistimal edici tutum ve davranışlarla karşılaşılması halinde ise gerekli idari işlem tesisinden imtina edilmeyecek.

 

 

İSDEM ÜZERİNDEN ANALİZ EDİLECEK

4. Denetim çalışmaları sonucunda yürütülen faaliyetlere dair veriler İSDEM'e anlık olarak girilecek ve sonuçlar İSDEM yazılımı üzerinden ilçe, il ve ülke geneli açısından analiz edilecek.

 

"AKTİF KATILIM TEŞVİK EDİLECEK"

5. Denetim ekiplerinin oluşumunda başta belediyeler ve il özel idareleri olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının imkan ve kabiliyetlerinden azami seviyede istifade edilecek. Meslek odalarının denetim sürecine aktif katılımı teşvik edilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İçişleri, Bakanlığı'ndan, kafe, ve, restoranlarla, ilgili, yeni, genelge,
Yorumlar
Haber Yazılımı